Calendar

Lu Ma Mi Jo Vi Du
« Feb

Viziune

Specificul academic al învățământului trebuie reconvertit într – unul pragmatic care să potențeze direct construirea unei societăți capabile să satisfacă intr-un grad cât  mai înalt aspirațiile unei națiuni și al fiecărui individ în parte.
    Participarea învățământului la realizarea acestui deziderat impune cu necesitate accentuarea dimensiunii sale formativ-educative, motiv pentru care ne propunem:
  1. Colectiv de cadre didactice bine închegat, cu multiple posibilități intelectuale și care  folosește metode activ – participative în procesul de predare – învățare;
  2. Elevi bine motivați pentru învățătură și pentru activitatea performantă;
  3. Creșterea randamentului școlar;
  4. CDS-ul realizat ținând seamă de resursele umane și materiale, asociate cu opțiunile elevilor, ale părinților și cu comanda socială;
  5. Activități didactice asistate de calculator;
  6. Activități extracurriculare eficiente și atractive;
  7. Resurse materiale și financiare care să permită desfășurarea în bune condiții a procesului instructiv – educativ;
  8. Asigurarea parteneriatului educațional;
  9. Reconsiderarea managementului la nivelul școlii și al clasei, din perspectiva egalizării șanselor.